Novinarska konferenca

Mag. Tomaž Glažar – direktor ZD Idrija in strokovni vodja Miloš Simov sta na novinarski konferenci, ki jo je vodstvo zavod sklicalo v torek, 12. decembra, preko medijev javnosti predstavila aktualnosti, s katerimi se vodstvo zdravstvenega doma intenzivno ukvarja ob koncu iztekajočega se leta. Po besedah direktorja razveseljuje dejstvo, da se postopoma razrešuje kadrovska stiska, zaradi pomanjkanja družinskih zdravnikov, saj smo spomladi zaposlili zdravnico, ki trenutno opravlja prilagoditveno obdobje za priznanje poklicne kvalifikacije pri nas, v teh dneh pa je uspešno opravila izpit iz slovenskega jezika. Zdravnica bo po opravljenem izpitu prihodnje leto – predvidoma maja – začela z opredeljevanjem pacientov ter s tem zmanjšala skrb ljudi, ki so se v preteklem obdobju zaradi upokojitve dveh zdravnic znašli brez osebnega zdravnika.

A s prihajajočim letom 2024 prihajajo nove skrbi. Predlog izhodišč Ministrstva za zdravje, ki ga je prejelo tudi vodstvo zavoda, namreč predvideva možnost ukinitve programov storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja za vse tiste zdravstvene domove, ki imajo odobrenega manj kot 0,2 programa. Za ZD Idrija pomeni to ukinitev treh programov, med njimi RTG, ki bi tako ostal samo samoplačniški ter ukinitev razvojne ambulante s Centrom za zgodnjo obravnavo otrok. Temu vodstvo ZD Idrija ostro nasprotuje, saj smernice ministrstva postavljajo prebivalce obeh občin (Idrija in Cerkno) v neenakopraven položaj, saj to za paciente, sicer že bolne oziroma s poškodbami, pomeni dodatne stroške zaradi prevozov, več porabljenega časa, da bodo prišli do storitve, saj bodo v primeru ukinitve morali na rentgensko slikanje v Ljubljano, Novo Gorico, Postojno, prav tako bodo starši dojenčkov strokovno pomoč, ki jo je doslej nudil visoko usposobljen tim strokovnjakov v ZD Idrija, morali iskati v Ljubljani ali drugih večjih krajih.

Podrobneje so o tem poročali tudi mediji (preberite več na):

Idrija.com

Primorski val