Od 20. do 27. novembra poteka Evropski teden promocije testiranja na HIV in virusa hepatitisa B in C, ki se mu pridružujemo tudi v Zdravstvenem domu Idrija. Namen kampanje je združiti Evropejce pri osveščanju prebivalstva in zdravstvenega osebja o prednostih testiranja in zgodnjega zdravljenja omenjenih okužb. Geslo tedna testiranja je “Testiraj se. Zdravi. Prepreči.”

V Sloveniji je v primerjavi z drugimi evropskimi državami relativno malo testiranih na okužbo s HIV in na okužbi z virusoma hepatitisa B in C. Tudi zato se mnoge okužbe odkrijejo pozno, kar je ovira za uspešno zdravljenje.

Odgovorite na naslednja vprašanja in preverite, ali obstaja verjetnost, da ste okuženi s HIV in/ali z virusoma hepatitisa B/C.

• Ali ste vi ali vaš partner/ka kdaj v preteklosti imeli tvegane spolne odnose?
  • Ali ste kdaj imeli spolno prenosljivo okužbo?
  • Ali ste moški in ste kadarkoli imeli spolne odnose z moškimi (sedaj ali v preteklosti)?
  • Ali ste kadarkoli imeli spolne odnose z osebo, ki nudi spolne usluge proti plačilu?
  • Ali ste si kadarkoli injicirali droge (sedaj ali v preteklosti)?
  • Ali ste kadarkoli njuhali droge (sedaj ali v preteklosti)?
  • Ali ste kadarkoli pred letom 1993 prejeli kri ali krvne pripravke?
  • Ali ste bili kadarkoli izpostavljeni neprofesionalnemu prebadanju kože ali sluznic, tetoviranju, akupunkturi?
  • Ali delate v zdravstvu in ste pri svojem delu izpostavljeni krvi ali krvnim pripravkom?
  • Ali ste se kdaj naključno zbodli z odvrženo iglo?
  • Ali živite v skupnem gospodinjstvu z osebo, okuženo s HIV in/ali z virusoma hepatitisa B in/ali C?
  • Ali ste ožji družinski član/članica osebe, okužene s HIV in/ali z virusoma hepatitisa B in/ali C?
  • Ali ste okuženi z virusoma hepatitisa B/C ali s HIV?
  • Ali imate bolezen ledvic in se zdravite s hemodializo?
  • Ali imate hemofilijo?
  • Ali so vam presadili organ?
  • Ali ste kdaj bivali v zaporu?
  • Ali ste kdaj sodelovali pri vojaških aktivnostih v tujini?

Če ste na katero od vprašanj odgovorili pritrdilno, obstaja verjetnost, da ste bili izpostavljeni okužbi s HIV in/ali z virusom hepatitisa B/C. Glede morebitnega testiranja se posvetujte s svojim izbranim zdravnikom.

Odločite se lahko tudi za:

ANONIMNO IN BREZPLAČNO TESTIRANJE, ki poteka VSAK PONEDELJEK med 12. in 14. uro na:

Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja

UKC Ljubljana

Japljeva 2, 1525 Ljubljana

Tel.: 01 522 26 22

Od 23. do 27. novembra 2015 se lahko na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana testirate tudi med 15. – 17. uro. Ne potrebujete napotnice ali kartice zdravstvenega zavarovanja. Po stopek je enostaven in kratek, odvzeli vam bodo le majhen vzorec krvi.

Več informacij o omenjenih okužbah si lahko preberete tudi na spletni strani www.stop-aids.si.